Obsługa strony na WP. Jak dobrze to robić?

Praktycznie co trzecia osoba działająca w internecie ma stronę postawioną na WordPressie (lub będzie ją stawiać na tej technologii).
Jeśli chodzi o blogerów, to wydaje się bardzo naturalną drogą przenoszenie swojej twórczości z wszelkich darmowych domen typu blogspot czy z wordpress.com na własną domenę i WordPress.

Co to WordPress? To tak zwany CMS, czyli system zarządzania treścią. Język programowania użyty do napisania tego systemu to PHP i CSS.

Zdarza się, że nie tworzymy (przenosimy) sami naszej wordpressowej strony i może nas niepokoić jej obsługa.

Chociaż według mnie osoba stawiająca komuś stronę powinna przeszkolić jej użytkownika. Tak dyktuje ludzka uczciwość. A spędzenie godzinki na skype lub zoom-ie na poinstruowaniu kogoś nie wydaje się jakimś wielkim obciążeniem.

W tym wpisie wskażę kilka kluczowych zasad dotyczących obsługi stron wordpressowych. Wbrew pozorom nie jest to bardzo skomplikowane, raczej wymaga praktyki.

Panel administratora

Logując się na panel strony mamy dwa obszary, na które trzeba zwrócić uwagę. Po lewej stronie zauważymy menu. To właśnie tam znajdziemy wszystkie ustawienia, jakie potrzebujemy, aby uporać się z naszą stroną.

W zależności od motywu (szablonu/skórki), czyli tego, jak nasza strona wygląda, możemy posiadać różne opcje w menu, ale kilka jest standardowych.

Kokpit

W Kokpicie mamy dwie sekcje.
Pierwsza z nich to Strona Główna.
W tym miejscu znajdziemy wszelkie komunikaty dotyczące samego WordPressa, jak i poszczególnych wtyczek. Tutaj też można tworzyć szkice wpisów blogowych, obserwować zaplanowane wpisy.
Również tutaj mogą się pojawiać komunikaty o komentarzach.

Druga sekcja zarządza aktualizacjami. Tu sprawdzisz wersję swojego WordPressa, wtyczek i motywów. To również tu będzie można pobrać ich najnowszą wersję.

Wpisy

Jak sama nazwa wskazuje, tu możemy tworzyć wpisy blogowe. Dodatkowo do nich możemy utworzyć kategorię i tagi. Aczkolwiek w razie czego można je tworzyć również, pisząc już post.

Media

To miejsce na bibliotekę zdjęć i innych plików, jakie zamieszczamy na stronie głównej, podstronach i wpisach.

Odnośniki

To ciekawa część. Rzadko z niej korzystam, a są to po prostu linki do pewnych miejsc w sieci lub na naszej stronie. To może być na przykład wykaz jakichś dokumentów do pobrania przy zamówieniu. Wtedy właśnie tu możemy to ustawić, a np. w sidebarze wstawimy widget, który będzie wyświetlał tę listę na odpowiedniej stronie.
Tak możemy też ustawić listę lub ranking ulubionych blogów, lub jakichś urządzeń.

Strony

Tu zobaczymy wszystkie nasze strony, te, które zostały opublikowane, usunięte do kosza lub w wersji szkicu. Również w tej sekcji możemy dokonywać edycji poszczególnych podstron.

Komentarze

Jeśli nie korzystamy z zewnętrznych wtyczek typu Disqus, to komentarze blogowe pojawią się właśnie tutaj. Możemy nimi zarządzać i odpisywać na nie.

Wygląd

W tej sekcji możemy zmienić motyw, dostosować obecny. Ustawić widgety w tzw. obszarach widget – zazwyczaj odnoszą się one do sidebaru (bocznego paska) i stopki. Następnie mamy opcję MENU, gdzie możemy dodać lub usunąć jakąś podstronę do/z menu głównego lub w stopce.

Poniżej możliwe, że znajdziesz jeszcze jedną sekcję: Edytor Motywu. Tu muszę Cię przestrzec. Jeśli absolutnie nie czujesz kodowania – nie ruszaj. Jedna zmieniona literka w kodzie może spowodować, że strona nie będzie wyświetlana.
Jeśli mimo to chcesz spróbować, to konieczne będzie zrobienie tzw. motywu potomnego (Child Theme). Nie wiesz jak to zrobić? Pomocny będzie ten wpis.

Wtyczki

Ta sekcja odpowiada za plugins, czyli dodatki innych firm do Twojej strony. Tu je poszukamy i zainstalujemy. Również w tej sekcji możemy edytować wtyczki. Lecz zasada jak z motywem – jeśli nie znasz się na kodowaniu bądź w tym miejscu ostrożna.

Użytkownicy

Jeśli planujesz udostępniać dostęp do swojej strony różnym osobom, można to zrobić właśnie w tej sekcji. Do wyboru masz kilka ról, jakie przypisujemy użytkownikom. Od tego będzie zależał zakres możliwości, każdego z nich. Do wyboru (od największych uprawnień) jest: Administrator, Redaktor, Autor, Współpracownik, Subskrybent.

Narzędzia

Tutaj będzie możliwe importowanie i eksportowanie wpisów i mediów z innych części internetu. Na przykład tu “załadujemy” nasz blog, który stworzyliśmy na Bloggerze.
Poza tym mamy tu Stan Witryny. W tym miejscu znajdziemy diagnozę naszej www i podpowiedzi co zrobić, a by była ona “zdrowsza”.
W tej sekcji możemy również znaleźć narzędzie do eksportowania lub usunięcia danych osobowych.

Ustawienia

W Ustawieniach możemy ustalać ogólne dane naszej strony.

Ogólne

Tu mamy miejsce na wpisanie nazwy strony, opisu, adresu, czyli domeny, adresu e-mail, strefy czasowej i języka, format daty i godziny oraz ustalenie pierwszego dnia tygodnia.

Pisanie

Formatowanie, domyślna kategoria wpisów, domyślny format wpisów – to wszystko ustawimy w tym miejscu.

Czytanie

Tu ustawimy stronę główną i stronę ze wpisami blogowymi. Poza tym inne parametry dotyczące wpisów.
Kiedy nie chcemy, aby przeglądarki (np. Google) indeksowały naszej strony, bo nie jest jeszcze skończona, to właśnie tu zaznaczymy to.

Dyskusja

Tutaj między innymi ustawimy moderację komentarzy i inne rzeczy ich dotyczące.

Media

Poszczególne rozmiary zdjęć i miejsce, gdzie na serwerze mają być zapisywane media – właściwe miejsce znajduje się tu.

Bezpośrednie odnośniki

To miejsce warto odwiedzić przy samym początku ustawiania strony. Jakie tu opcje znajdziemy? Slug wpisów, czyli wygląd linków wpisów blogowych.

Warto w każdej zakładce menu zwrócić uwagę na opcje ekranu. U góry z prawej strony znajdziemy rozwijany panel o tej nazwie. Dzięki temu np. w sekcji Strony możemy zaznaczyć, aby wyświetlał się autor strony lub data publikacji (można je oczywiście wyłączyć).

Bezpieczeństwo

Wiadomo, że o bezpieczeństwo naszej strony warto zadbać. Ale jak to zrobić w przynajmniej minimalnym wymiarze? Zastosowanie certyfikatu SSL oraz wtyczki recaptcha. To pierwsze ustawimy na własnym serwerze. Jeśli nie czujesz się na siłach, zawsze możesz poprosić Support dostawcy hostingu lub osobę, która może to zrobić za Ciebie. Tak, Wirtualne Asystentki również tym mogą się zająć 😊.

Wtyczkę znajdziemy i zainstalujemy w sekcji menu po lewej stronie. Zanim cokolwiek zainstalujemy, trzeba sprawdzić, czy ten dodatek będzie współpracował z naszym motywem i innymi wtyczkami.

Udostępniając komuś dane logowania, wyróbmy w sobie nawyk tworzenia użytkownika z odpowiednio ograniczonymi uprawnieniami. Pamiętaj, że administrator może usunąć drugiego administratora, więc ostrożnie z szafowaniem tą rolą.

Dla bezpieczeństwa warto usunąć wszystkie nieaktywne wtyczki i motywy. Dlaczego? Nawet te niewłączone i nieużywane elementy strony mogą być “furtką” dla złośliwego kodu, wirusów. Dlatego, jeśli czegoś nie używasz na stronie – usuń.

Kopia zapasowa. Ten element zabezpieczenia warto sobie zautomatyzować. Za pomocą dostępnych wtyczek zaplanujemy wszystkie backup strony. Po co się je robi? Na wypadek, gdyby strona została zawirusowana będziemy mieli dostępną “czystą”, “zdrową” wersję naszej strony. Choć usuwanie wirusów to temat na dużo bardziej rozległy wpis.

Aktualizacje – zasady

Co jakiś czas może na kokpicie pojawić się informacja o nowej wersji WordPress. Dlaczego w ogóle trzeba aktualizować system, wtyczki, motywy i tłumaczenia? Co oznacza, że pojawiły się nowe wersje?

Nowa wersja jakiegoś elementu strony oznacza przede wszystkim, że programiści naprawili lub poprawili pewne ich części. Jeśli chodzi o sam system WordPress, to najczęściej dotyczy to poprawek bezpieczeństwa. W systemie tym mamy miliony linijek kodu. To bardzo dużo miejsca, przez które można się “włamać” i zawirusować naszą stronę. Dlatego nigdy nie należy lekceważyć aktualizacji WordPressa.

Jak zabrać się za aktualizacje? Jest kilka zasad. Zawsze wykonujemy kopię zapasową. Nie musimy się bardzo śpieszyć z aktualizację. Poczekajmy tydzień, kiedy to inni już dokonają aktualizacji i w razie jakichś problemów z nową wersją, zgłoszą to programistom.
Aktualizujemy wszystko po pojedynczo. Osobno system, osobno każda wtyczka itd. Dlaczego? W ten sposób będziemy w stanie stwierdzić, który element nam “nabruździł” na stronie i go wyłączyć.

Optymalizacja zdjęć i kodu

Aby nasza strona w miarę szybko ładowała się, musimy między innymi zadbać o optymalizację zamieszczanych zdjęć i kodu.

Jeśli nie znamy się na tym bardzo, warto wypróbować wszelakiego typu wtyczki do kompresowania. Lecz zmniejszenie rozmiaru zdjęcia to nie cała optymalizacja, ale na początek jak najbardziej wystarczy.

Można użyć do tego celu wtyczki Autoptimize. Działa automatycznie, a co za tym idzie nie zawsze tak jakbyśmy chcieli. Co wtedy? Warto poeksperymentować z włączaniem i wyłączaniem opcji.

Inne wtyczki do kompresji zdjęć to np.  Smush lub ShortPixel.

Jak sprawdzić, czy moja strona szybko się ładuje?

Całe szczęście nie jest to żadną tajemnicą ani czarną magią. Aby przekonać się, dlaczego nasza strona “muli” wystarczy otworzyć w przeglądarce Google PageSpeed ​​Insights. Wpisujesz adres swojej strony i czekasz na wynik.
Po chwili dostajesz raport, gdzie dokładnie masz wszystko wyszczególnione. Zwłaszcza nad wersją mobilną warto pochylić się, przecież coraz więcej użytkowników trafia do nas poprzez social media, a co za tym idzie na 80% korzystają właśnie ze smartfonów.


Jeśli mimo wszystko ciągle przeraża Cię wizja samodzielnej obsługi strony na WordPressie, zawsze możesz znaleźć specjalistów od tego. Zapraszam do zapoznania się z moim cennikiem ⬇⬇⬇. Zawsze służę pomocą i wytłumaczeniem zawiłych kwestii.

Zostaw komentarz

Scroll to Top