biznes

Pasja, a biznes. Musisz wybierać?

Z pewnością słyszysz przy każdej przełomowej dacie, że coś powinniśmy, coś musimy robić, prawda? Nie inaczej jest z biznesem. Biznes ma swoje prawa i zasady działania, to fakt. Ale dlatego też można prowadzić biznes na swoich zasadach. Robi to wielu ludzi i ma dosyć konkretne zyski. 

Znasz ten cytat?

 “Wybierz pracę, którą kochasz, i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w Twoim życiu.”

Konfucjusz

Zgadzasz się? Wiele osób się nim posługuje i uparcie interpretuje go jako oczywiste powiązanie między biznesem a pasją. A ja tu czuję zgrzyt.;)

Czy biznes musi być pasją?

Bardzo przewrotne pytanie. Nad którym dużo się zastanawiałam.

Z natury mam umysł analityczny i uwielbiam wszystko dogłębnie przemyśleć, wziąć wszystkie “za” i “przeciw”. Zestawić to wszystko razem i – to najważniejsze – wyrobić własny osąd na dany temat.

Na początek: co to jest tak naprawdę pasja? To zajęcie, w którym potrafisz się tak zagłębić, aż tracisz poczucie czasu. Wchodzisz w “flow” i zapominasz o całym świecie. 

Jak jest w moim przypadku? Siadam do kodowania i ustalam sobie na to konkretny czas. Mówię sobie: “tylko 20 minut”. A budzę się jak z transu po 4 godzinach klikania 😉

Biznes można stworzyć w oparciu o swoją pasję. Robi tak wiele ludzi. Zastanawiasz się na takimi możliwościami? Jak zacząć zarabiać na pasji?

Podrzucam kilka  pomysłów

Pomysł na biznes z pasji

  • lubisz uczyć? – znajdź coś, w czym jesteś dobra i ucz. Możesz robić konsultacje, webinary, kursy online, pisać workbooki… Możliwości masz od groma!
  • lubisz pisać? – Twoją “półeczką” może być copywriting. Pisz dla kogoś! Albo napisz książkę i ją wydaj. Na początek możesz wybrać ebook. Jest znacznie mniej kosztowny w “produkcji”
  • lubisz ćwiczyć? – popatrz na wszystkie sławne trenerki. Co robią? W pocovidowej rzeczywistości wszyscy chcą stracić trochę kilogramów i właśnie tu można znaleźć tu niszę dla siebie.
  • uwielbiasz kawę? – zawsze możesz nią handlować. Zdobądź kontakt do dobrej palarni kawy, nawiąż współpracę z ekologicznymi plantacjami. Wystarczy się wgryźć temat.
  • lubisz kodować? – to moje podwórko – sprzedaję swój czas i umiejętności tym, którzy tego nie potrafią lub nie umieją, nie mają czasu. 

Zawsze warto zadać sobie pytanie: co lubię robić? Jaki temat zajmuje moją głowę? I szukaj do uzyskanej odpowiedzi rozwiązań biznesowych.

Czy biznes może nie być oparty o pasję? Z pewnością! Jeśli masz dobry pomysł na biznes oraz wiesz, jak i kto, może Cię w tym wspomóc. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby działać. dlatego rozejrzyj się za wsparciem. Tu z pomocą mogą przyjść specjaliści posiadający odpowiednie umiejętności. Takie zadanie jest ich pasją.

Rzemieślnik czy pasjonat – ważne są umiejętności i podejście

Możesz prowadzić biznes i dodatkowo mieć swoją pasję. Zaskoczona? Nigdzie nie jest napisane, że tak nie można. 

Często spotyka się ludzi, którzy są w swoim fachu doskonałymi rzemieślnikami, ale to, co robią, jest dla nich źródłem dochodu. Pasję mają “na boku”.

Wiesz dlaczego tak jest? Z prostej przyczyny: człowiek nie może żyć tylko dla pracy – nawet jeśli jest ona dla niego pasją!

Aby biznes miał się dobrze, to ty musisz być również w dobrej kondycji. Jakie umiejętności musisz w sobie wyrobić, aby wszystko grało? Już podpowiadam, czego możesz się nauczć:

  • odpoczywać
  • stawiać granice
  • kierować się intuicją i umysłem
  • planować

To tylko kilka z umiejętności, które uważam za dosyć istotne w prowadzeniu biznesu.

Umiejętności przydatne w biznesie

Odpoczynek to nie nagroda za wykonaną pracę. Powinien być integralną częścią naszego życia. W ten sposób nasz umysł może znaleźć rozwiązanie na jakiś problem, w ten sposób redukujemy stres, dbamy o nasze zdrowie.

Stawiaj granice: sobie i innym. Nie daj sobie wejść na głowę, bo pojawi się frustracja, zmęczenie i coraz większa niechęć do pracy…nawet jeśli to twoja pasja! Asertywność to nie grubiaństwo, ale sposób dbania o siebie i swój interes.

Co robi intuicja i rozum w tym zestawieniu? Taki tandem pozwala na większe osiągnięcia w biznesie. Czasem czujemy, że coś może być hitem! Po prostu wiemy to. Zanim wejdziemy w pomysł głębiej, warto go przeanalizować na chłodno. Liczby nie kłamią. Może się okazać, że do pomysłu trzeba nanieść trochę poprawek, aby mógł być dochodowy. Zawsze sprawdzaj liczby i idź za głosem serca.

Chyba oczywiste jest, że bez planowania, przynajmniej ogólnego – daleko w biznesie nie zajdziesz? Najlepszy pomysł na biznes, ciągle wałkowany w głowie i wdrażany z doskoku, nigdy nie rozkwitnie w wysoko dochodowe zajęcie.

Określ ogólne ramy. Ustal przybliżone daty, zastanów się, co może cię przybliżyć do realizacji celów, jakie sobie ustaliłaś. Ile chcesz zarobić (cel finansowy)? Jak wielką i jaką społeczność chcesz stworzyć (cel marketingowy)?

Nadal jesteś przeciwko planowaniu? Może przemyślisz to?

To jak jest z Tobą? Rzemieślniczka czy pasjonatka? Daj znać.
Pamiętaj, że zawsze mogę Cię wesprzeć w obszarze technicznym. Potrzebujesz strony www, sklepu internetowego, wdrożenia kursu online? Napisz.

Zostaw komentarz