forum

Sklep online – a może własne forum w wersji PRO?

A co jeśli klasyczny sklep online to nie dla Ciebie? Szukasz czegoś innego, co bardziej będzie odpowiadało … Może forum to forma interakcji z klientami, subskrybentami to coś dla Ciebie?

Podpowiem, jak się zabrać do stworzenia własnego, płatnego forum.

Co dajesz klientom/subskrybentom?

W pierwszej kolejności powinnaś zastanowić się, co będziesz oferowała swoim klientom. Czy to będzie stała Twoja obecność na forum? Jakieś dodatkowe treści, bonusy, ebooki, kody rabatowe do zaprzyjaźnionych… Samo stworzenie społeczności i zarabianie na niej musi mieć sens biznesowy. Dostęp premium do forum musi zagwarantować właśnie takie korzyści osobom, które ten dostęp wykupują.

Co dajesz od siebie? To pierwsze i najpoważniejsze pytanie do Ciebie. Jeśli masz naprawdę dużo atrakcyjnych wartości do przekazania – możemy przejść do fizycznego wykonania portalu 🙂.

Dostęp

Potencjalni subskrybenci będą wykupywać w Ciebie dostęp do forum. Forum w tym przypadku traktujesz jak swój produkt.

Będzie potrzebny przede wszystkim Woocommerce oczywiście. Dodatki do Woocommerce to: bramka płatności obejmująca również subskrypcje, płatności cykliczne i dodatek do faktur.

Tworzysz produkt wirtualny zapewniający dostęp do platformy z forum. Dlatego też potrzebujesz obsługiwać te dostępy automatycznie. Istnieje dodatek, który pomoże Ci w tym. Produkt wirtualny z opcją członkostwa stworzysz przy pomocy m.in wtyczką Woocommerce subscriptions lub Yith woocommerce subscription.

Platforma forum

Oczywiście musisz zainstalować wtyczkę na swojej stronie www, aby powstało forum. Jedną z nich jest Asgaros Forum. To o czym musisz pamiętać, to czy dana wtyczka była testowana z najnowszą wersją WordPress oraz czy są jakieś potencjalne konflikty z Woocommerce i bramkami płatności. Kiedy już wybierzesz odpowiednią wtyczkę – wystarczy ją skonfigurować. Dostęp do forum udostępni m.in. wtyczka subskrypcyjna. Dodajesz swoje logo, fonty, kolory, … co tylko chcesz…

Ale jak zacząć?

Zdaję sobie sprawę, że samo wypisanie po kolei wtyczek, które musisz mieć to … za mało. Zwłaszcza, kiedy zaczynasz swoją przygodę z biznesem online przyda Ci się przewodnik, jak do pewnych rzeczy usiąść i zacząć realizować.

Z doświadczenia wiem, że każda strona jest inna, ale to co je łączy to strategia działania. Wiele razy już powtarzałam, że samo wgranie wtyczek i ustawienie ich – to efekt finalny dłuższych przygotowań. Po co nam platforma z forum, jeśli nie będzie ona odpowiadała na potrzeby potencjalnych klientów? Po co kursy lub ebooki jeśli nie będą się sprzedawały, bo ich zawartość nie będzie wnosiła istotnej wartość klientowi.

Zanim zaczniesz wydawać (nie daj boże) pieniądze lub poświęcać czas na budowanie czegoś na stronie www – zadbaj o podstawę – strategię działania. Zadaj sobie trud i przemyśl kilka kwestii:

  1. Kim jest Twój klient?
  2. Przygotuj opis oferty, która zachęci klientów do zakupu.
  3. Wypisz miejsca, w których znajdziesz swoich potencjalnych klientów.
  4. Stwórz plan jak zdobyć kontakt z klientem.
  5. Przeprowadź kilka rozmów z potencjalnymi klientami na temat ich potrzeb.
  6. Doszlifowuj umiejętności, których potrzebujesz do realizacji pierwszych zamówień (wypisz, czego jeszcze musisz się nauczyć).
  7. Poszukaj partnerów, którzy mogą Cię wesprzeć w całym procesie pierwszej sprzedaży, np. mastermind lub jakiś inny biznes, z którym możesz wejść we współpracę.
  8. Ustal ceny (!!!).

Najlepiej zapisywać sobie wszystko i kiedy już będziesz miała wszystko dokładnie przemyślane i sprawdzone – wprowadź produkt minimum. Jedna subskrypcja z dostępem do forum, która będzie działała na zasadzie sprawdzenia preferencji klientów. Możesz pokusić się albo o mega zniżkę na pierwszy zakup lub dostarczyć dostęp za wystawienie opinii (przydadzą się, kiedy będziesz chciała ruszyć z sprzedażą na 100%).

Pamiętaj, że w moim newsletterze pojawiają się bardziej rozbudowane treści i mięsiste informacje. Zapisz się!

Zostaw komentarz