fbpx

Projekt: Sklep Online

Każdy przedsiębiorca prowadzący biznes online w pewnym momencie rozwoju zastanawia się, czy już czas na własny sklep online.
Zapewnienie sobie dochodu pasywnego w formie sprzedawanych e-booków czy kursów online jest zawsze dobrym pomysłem.
Jedyny problem, jaki zauważam za każdym razem to to, że za tworzenie sklepu zabieramy się po pierwsze od niewłaściwej strony (zazwyczaj czysto technicznej) lub zdając się na wiedzę i doświadczenie innych specjalistów (co również nie jest w pełni dla nich korzystne).

Pomysł

Zanim sklep pojawi się już pod Twoją domeną www czeka Cię sporo pracy. Podobnie jak z tworzeniem własnej strony www – musisz sporo przemyśleć i skonkretyzować swoje oczekiwania.

 • Jak sklep ma wyglądać?
 • Jakie produkty chcesz sprzedawać?
 • Czy już je masz stworzone (pdf-y, filmy)?
 • Jakie ceny będą widnieć na sklepie?
 • Dla kogo ten sklep ma być?
 • Dla klientów fizycznych czy dla firm?
 • Czym będzie się wyróżniał Twój sklep?
 • Jaka będzie komunikacja z Twoimi klientami?
 • Jak będą wyglądały płatności?
 • Jeśli zastanawiasz się nad produktami fizycznymi – jak będzie wyglądać ich wysyłka?
 • Już na początku warto zadbać o dobre opisy produktów i grafiki/zdjęcia.

Sporo? Pewnie, ale bez tej “bazy” nie ruszysz z realizacją takiego projektu jak “Sklep Online”

Podstawy – Sklep Online

Oczywiste jest, że aby mieć sklep online potrzebujesz:

 • własnej domeny i hostingu (podobnie jak to jest ze każdą stroną www)
 • zainstalowany WordPress na tej domenie
 • certyfikat SSL
 • motyw WordPress współpracujący z wtyczką Woocommerce

To na początek. To konieczne minimum.

Jeśli już masz swoją stronę i chcesz ją “rozszerzyć” o sklep, warto sprawdzić motyw jaki masz. Nie będziesz musiała z pewnością wiele zmieniać, jeśli chodzi o prawne elementy strony. Będzie potrzebny regulamin sklepu → po to udaj się do specjalisty. Polecam Ilonę z Legalny Biznes Online.

Niedopuszczalne jest kopiowanie kropka w kropkę regulaminów bądź polityki prywatności z innych stron www. Nigdy nie wiesz, czy nie ma w nich zawartych jakiś specyficznych zapisów.

Realizacja – Sklep Online

Możesz podjąć się realizacji tego projektu sama. Jeśli masz na tyle wiedzy i chęci nic nie stoi na przeszkodzie. Jednak, jeżeli brakuje Ci umiejętności, chęci i czasu na to → poszukaj specjalistę. Porozmawiaj z nim. Jeśli obawiasz się, że ktoś może wykorzystać Twoją niewiedzę w tym zakresie to mam na to sposób.

Przez najbliższe kilka newsletterów będę wysyłać kluczowe informacje, jak stworzyć sklep na Woocommerce. Wszystko krok po kroku i dokładnie wyjaśnione.

Zapisz się na mój newsletter → nie przegapisz kluczowych informacji.

Dodatkowo dostaniesz ode mnie przewodnik jak pisać, aby zapewnić sobie minimum wymagań SEO. Przyda się zwłaszcza do opisów produktów.

Ile powinna trwać realizacja takiego projektu? Ha! To zależy. Jeśli dobrze odrobiłaś pierwszy punkt, czyli “bazę” – sama instalacja i konfiguracja sklepu nie powinna trwać dłużej niż tydzień – dwa tygodnie. Jeśli dodatkowo dobrze się rozumiecie ze wdrożeniowcem → nie powinno być żadnych pomyłek, niedomówień, zaoszczędzisz czas na poprawki i korekty.

Dlaczego taki cykl?

Pewnie zastanawiasz się dlaczego wymyśliłam sobie taki cykl artykułów/newsletterów.
Powód jest banalny.

Trafia do mnie masa klientów, którzy chcą sklep online. Po wstępnej rozmowie okazuje się, że praktycznie NIC, ale to NIC nie mają przemyślane, ani przygotowane. Czy to jest dla mnie jakiś problem? Nie, mogę wstępnie przygotować konfigurację sklepu, ale… jego ukończenie rozwleka się w czasie.

Jest też część klientów, którzy przychodzą poprawiać już zainstalowany sklep online. I okazuje się, że do przerobienia jest … wszystko. Co oczywiście kosztuje. Poświęcamy swój czas, energię i pieniądze po raz kolejny.

Coś co mogliśmy stworzyć w 5 dni, ciągnie się miesiącami i finalnie okazuje się, że żadna ze stron nie jest w pełni zadowolona z osiągniętego efektu.

Dlatego chcę udostępnić tu prosty przewodnik, jak zabrać się do takiego projektu, jakim jest Sklep Online.

Co możesz zrobić dziś?
Zastanów się co i jak chcesz sprzedawać. Co będzie Twoimi produktami? Masz już pomysł?

Podziel się nim w komentarzu lub napisz do mnie emaila – może będę mogła podpowiedzieć Ci w kwestiach technicznych.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *