Sklep online – pierwsze kroki

Jest decyzja → chcesz swój własny sklep online. Jakie podjąć pierwsze kroki w tym kierunku? Dziś w prostych słowach, co musisz sobie przygotować, aby z tym ruszyć.

Krok pierwszy – koncepcja – sklep online

Musisz mieć bardzo dokładnie przemyślany ten sklep. Co ma się w nim znajdować, dla kogo, jak często będą nowe rzeczy?

Tworzenie sklepu, w którym nikt nie będzie kupował, nie jest najlepszym pomysłem, prawda?

Masz już swoją społeczność? Rozeznaj się, co jest ich najczęstszym problemem i zaproponuj jego rozwiązanie w formie produktu. Dostosuj formę do predyspozycji sowich potencjalnych klientów. Sam proces pozyskiwania i utrzymywania klientów trzeba zacząć zanim stworzymy sklep online.

Krok drugi – technikalia

Nie obejdzie się bez podstawowych rzeczy związanych z techniką. Co będziesz potrzebować? Oczywiście hosting i domenę (jeśli już to posiadasz – stwórz subdomenę np. sklep.mojadomena.pl) będzie koniecznością. Warto zadbać o certyfikat SSL – w większości przypadków jest dostępny darmowy certyfikat Let’s Encrypt. Na domenie (lub subdomenie) potrzebujemy zainstalowanego WordPressa. I w tym momencie możemy się zatrzymać, bo kolejną ważną rzeczą jest MOTYW kompatybilny z wtyczką Woocommerce. Wtyczka Woocommerce to właśnie nasz przyszły sklep – aby wszystko wyglądało dobrze motyw WordPressa musi musi być zgrany właśnie z nią.

Czy można użyć motywu, który nie ma tej integracji z Woocommerce?
Oczywiście, ale musisz się liczyć z tym, że strony “sklepowe” takie jak Koszyk, Zamówienie, Moje konto itd… będą bardzo źle wyglądać. Będzie można je oczywiście dopracować, choć będzie to wymagało sporo pracy oraz specjalistycznej wiedzy. W takim przypadku będzie potrzebna znajomość kodowania w PHP (język programowania, w którym “napisany” WordPress) oraz CSS (czyli wyglądu konkretnych elementów na stronie).

Krok trzeci – aspekty prawne – sklep online

Nie obędzie się bez stworzenia profesjonalnego regulaminu sklepu. Jeśli zamierzasz mieć kurs online przyda się również regulamin dotyczący korzystania z portalu kursowego.

Interesuje Cię to zagadnienie?
Niebawem napisze o tym w moim newsletterze. Podam w nim, co powinno znaleźć na takim portalu, o czym powinnaś pamiętać i jakie masz dostępne wtyczki (rozszerzenia) obsługujące kursy. Zapisz się na newsletter!

Co jeszcze z prawnych spraw? Przydadzą się profesjonalne klauzule dotyczące sprzedaży, a istotne jest również zaznaczenie, iż klient zbywa się praw do odstąpienia umowy, kiedy produktem jest np. ebook.

Krok cztery – tworzenie produktu

Uruchamiając sklep musisz mieć już gotowy produkt. Dlaczego? Aby nie zniechęcić potencjalnych klientów. Możesz również uruchomić przedsprzedaż i sprawdzić poziom zainteresowania danym produktem. Jednak to już mamy kolejny projekt – kampania sprzedażowa. Będzie ona opierała się na wielu czynnikach, ale nie dotyczyła bezpośrednio z uruchomieniem sklepu online.


Zostaw komentarz

Scroll to Top